שאלות ותשובות


דיני משפחה:

שאלה: אבי בן ה-80 סובל ממחלה קשה הפוגעת בתפקוד הקוגניטיבי, באופן שאינו מאפשר לו לתפקד באופן עצמאי והופך אותו לתלוי בעזרת הזולת. מה עליי לעשות על מנת להבטיח את כספיו ורכושו, ולמנוע מצדדי ג' לנצל את מצבו לרעה?

תשובה: באפשרותך לפנות לעו"ד ולהגיש בקשה למינויך או מינוי אדם אחר כאפוטרופוס על רכושו ו/או גופו של אביך באמצעות חוות דעת רפואית אודות מצבו. לאחר מינוי האפוטרופוס אביך לא יהיה כשיר עוד לביצוע פעולות משפטיות, ובכך תגן באופן מלא על נכסיו ורכושו.


שאלה: אני עומד להינשא. מה אוכל לעשות על מנת שאשתי לא תוכל לדרוש חלק בנכסים מסוימים אשר אני רוכש במהלך חיי הנישואין, אם חס וחלילה נתגרש?

תשובה: במידה וברצונך וברצון אשתך להחריג נכסים מסוימים שהתקבלו לאחר נישואיכם מגדר "נכסים משותפים" בעת פקיעת הנישואין, עליכם לערוך הסכם ממון בו יוגדרו אילו נכסים ישארו בבעלותך בלבד ולאשתך לא יהיה חלק בהם. 

שאלה: מהן הדרכים לגביית מזונות ילדים שנפסקו בפסק דין, כאשר האב לא משלם ?

תשובה:  אפשר לפנות למוסד לביטוח לאומי לשם קבלת מזונות ילדים שנפסקו. המוסד לביטוח לאומי ישלם את הסכום שנקבע בפסק הדין או בהסכם גירושין או את הסכום שנקבע בתקנות הביטוח הלאומי - לפי הסכום הקטן יותר. כמו כן המל"ל נוקט הליכי הוצאה לפועל של פסק הדין במלואו, ואם הצליח לגבות את מלוא סכום המזונות, מקבלים הזכאים את ההפרש.
אם הכנסת האישה עולה על הסכומים שנקבעו בתקנות מל"ל או אם האישה מתגוררת עם החייב תחת אותה קורת גג – היא לא תהיה זכאית לגבות את המזונות באמצעות המל"ל.
דרך נוספת הנה פנייה ללשכת ההוצאה לפועל – פנייה זו אינה מוגבלת וכל אם שזכתה בפסק דין למזונות או הסכם גירושין הקובע את סכום המזונות, רשאית לפנות ללשכת ההוצאה לפועל. 

שאלה: אני ובעלי מעוניינים להתגרש. מהם ההבדלים בין בית המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני בכל הנוגע למתן גט, חלוקת הרכוש, משמורת ילדים, מזונות וכו'?

תשובה: הגורם היחיד שמוסמך להתיר נישואין בין בני זוג יהודים בישראל הוא בית הדין הרבני, אולם נקבע כי כל הפונה בתביעת גירושין לבית הדין הרבני יכול לנהל שם גם את שאר העניינים הכרוכים בגירושין, כחלוקת רכוש, מזונות ומשמורת בבית הדין. עם זאת, כל העניינים הכרוכים בפירוק התא המשפחתי כמו חלוקת רכוש, קביעת מזונות ומשמורת - נתונים גם לסמכותו של בית המשפט האזרחי למעט נושא מתן הגט כאמור.  על כן, אם אחד מבני הזוג פנה ראשון לבית הדין האזרחי, הרי שבו יתנהלו כל ענייני הגירושין, ובבית הדין הרבני יתקבל הגט בלבד. לעניין ההבדלים בין שתי הערכאות הנ"ל - ראה מאמר בעמוד מאמרים באתר זה.

שאלה: אשתי עברה עם הילדה לדרום הארץ ומבקשת להתגרש. מקום מגורנו האחרון במרכז הארץ ואני חושש שהמעבר יפגע בקשר שלי עם הילדה, ירחיק אותה ממני וישלול את זכויותיי ההוריות. מה עליי לעשות ?

תשובה: במידה ומעבר הדירה נעשה ממש לאחרונה באפשרותך להגיש בקשה לצו מניעה דחוף וזמני על מנת למנוע את המעבר עד שביהמ"ש יחליט אודות מקום מגוריה הקבוע של הילדה, ויבקש תסקיר פקיד סעד עם המלצות לעניין משמורת והסדרי שהייה. במקביל יש להיערך להגשת תביעה בענייני משמורת והסדרי שהייה על מנת לשמור על זכויותיך ועל הקשר עם בתך. 

שאלה: אני ובן זוגי בנינו בית על נחלה שבבעלות הוריו ממשכנתא שאנו שילמנו מחשבוננו המשותף. כיום אחרי מספר שנות נישואין בעלי מבקש להתגרש. האם אוכל לדרוש זכויות בבית המגורים שנבנה כשקרקע רשוה על שמם של הוריו של בעלי ?

תשובה: במידה והבית שולם ונבנה מכספים משותפים בהחלט יש לך זכויות בבית. יש לבחון האם נעשו הסכמים כלשהם בינך לבין בני משפחתך טרם הבנייה, יש לבדוק מה שווי ההשקעה/בנייה, מהם זכויותיו של בעלך בבית ואת מערכת היחסים הרכושית ביניכם. לאחר מתן תשובות לכל השאלות הללו ניתן יהיה להשיב מה מגיע לך בפקיעת הנישואין מהבית שנבנה. 


האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.

נדל"ן וחוזים:

שאלה: אנו מתכוונים לקנות דירה. אילו בדיקות עלינו לבצע לפני רכישת הדירה וחתימה על הסכם מכר ?

תשובה: רצוי להיוועץ על עו"ד לפני רכישת דירה, אשר ידריך ויכוון אתכם שכן לבדיקות המקדמיות לפני ביצוע עסקת מקרקעין עשויות להיות השלכות משמעותיות של רכישת נכס  שאילו הייתם מבצעים בדיקות מתאימות כלל לא הייתם מבצעים את העסקה מלכתחילה. הבדיקות הן בכל הרשויות: רשות מקומית, ועדה לתכנון ובניה, מיסוי מקרקעין לשכת רישום מקרקעין, חברת בדק בית במידת הצורך וכיו"ב. בעל מקצוע מיומן יוכל להזהיר אתכם מפני מוקשים בדרך.שאלה: בבעלותי מגרש ביחד עם מספר רב של שותפים, אשר אינם מעוניינים למכור את חלקם. ריבוי שותפים אלה יוצר מצב שבו איני יכול לממש את הנכס או לבנות בו. מה אפשר לעשות ?

תשובה: לכל שותף במקרקעין הזכות בכל עת לדרוש את פירוק השיתוף. תוכל להגיש תביעה לבית המשפט לפירוק השיתוף בעין על פי תכנית חלוקה, במידה והדבר אפשרי, או ע"י מכירה בין השותפים או מכירה לצד ג' ע"י כונס נכסים.  


שאלה: אנו דיירים בבית משותף, אשר אינו רשום כבית משותף בטאבו. אנו מעוניינים לרשום את הבית כבית משותף אולם יש דיירים שמתנגדים לרישום. האם נוכל למרות התנגדותם לפעול לרישום הבית המשותף ?

תשובה: בהחלט כן, באפשרותכם לפנות לבית המשפט בבקשה למתן צו לרישום הבית המשותף. 


שאלה: אני ואשתי קנינו נכס לפני הרבה שנים מקבלן ועד היום הנכס לא נרשם על שמנו בטאבו. במהלך השנים החברה הקבלנית התפרקה ואין כיום למי לפנות כדי להשלים את הרישום בטאבו על שמנו. מה ניתן לעשות ? 

תשובה: במצבים מסוג זה ניתן להגיש תביעה לביהמ"ש ולבקש צו לצורךהרישום בטאבו, בדרך של מינוי עורך דין מטעמכם ככונס נכסים אשר יהיה מוסמך לחתום בסשם החברה על כל המסמכים שיידרשו לצורך הרישום על שמכם. 

שאלה: אני משכירה נכס לדייר שכבר למעלה מ-3 חודשים אינו משלם שכר דירה. לא עזרו התראות ששלחתי אליו וכיום הוא מתעלם ממני והפסיק לענות לי לטלפונים. בנוסף מפר הדייר את הסכם השכירות ולא משלם את חשבונות הארנונה והחשמל. מה אני יכולה לעשות במצב כזה?

תשובה: באפשרותך להגיש תביעת פינוי כנגד הדייר עקב הפרת ההסכם. כיום ישנו הליך מהיר לפינוי שוכרים בנסיבות בהם קיים הסכם שכירותבלתי מוגנת והדייר מפר אותו. במקביל תוכלי גם להגיש תביעה כספית כנגד הדייר בגין החובות שצבר. כמו כן באפשרותך לממש ביטחונות ככל שיש ביידך כגון שטר חוב כנגד השוכר או ערבים מטעמו. 

האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.

צוואות וירושות:

שאלה: אני ובעלי לא ערכנו צוואות. כיום יש לנו ילדים קטינים מתחת לגיל 18. אם חס וחלילה אחד מאיתנו ילך לעולמו האם בן הזוג שנותר בחיים יוכל למכור את דירת המגורים שלנו או לקבל את כל כספי עיזבון בן הזוג הנפטר על מנת לפרנס את המשפחה וילדינו ?

תשובה: במידה ואת ובעלך לא עשיתם צוואה, יחול עליכם חוק הירושה הקובע כי במידה ואדם נפטר יורשיו על פי דין הנם בן זוגו – מחצית, וילדיו – מחצית. דהיינו בן זוגך יהיה זכאי אך ורק למחצית מעיזבונך, ולא יוכל לקבל את כספי ילדייך. גם לצורך מכירת דירת המגורים במצב זה יידרש אישור בית משפט במידה וחצי דירה הנה בבעלות ילדייך הקטינים, דבר אשר מקשה לעיתים פרוצדוראלית על ביצוע המכירה וקבלת כספי המכירה, ומחצית מכספים ישמרו לילדיך עד הגעתם לגיל 18.    


שאלה: האם דירה שנרכשה ע"י בעלי מלפני הנישואין ורשומה על שמו בלבד, במקרה של גירושין תהיה שייכת לבעלי בלבד ?

תשובה: חוק יחסי ממון אשר חל על בני זוג שנישאו החל מיום 1.1.1974 ואילך, קובע כי נכסים שנרכשו לפני הנישואין על ידי אחד מבני הזוג בעת פקיעת הנישואין שייכים לאותו בן זוג בלבד. עם זאת, לגביי דירת מגורים משותפת הלכת בית משפט העליון החדשה כרסמה בהוראת חוק זה באופן שבו במקרים מסוימים גם לבן הזוג השני תינתנה זכויות בדירה שנרכשה לפני הנישואין ע"י בן הזוג האחר, ולכן הדרך הטובה ביותר להחריג נכסים מסוימים מגדר נכסים משותפים הנה הסכם ממון. 


שאלה: מהן צוואות הדדיות ?

תשובה: צוואות הדדיות הן צוואות שעורכים בני זוג תוך הסתמכות הדדית זה על צוואתו של זו, באופן שבו שני בני הזוג קובעים יחדיו הוראות לאחר פטירתם. הייחודיות בדרך זו, להבדיל מצוואה רגילה היא שכל עוד שני בני הזוג בחיים האחד יכול לבטל את צוואתו על ידי משלוח הודעה בכתב לצד השני, ואולם אם אחד מבני הזוג הלך לעולמו, בן הזוג השני אינו יכול לבטל את הצוואה, אלא אם יסתלק מהעיזבון או יחזיר את אשר קיבל. בדרך זו נשמר עיקרון ההסתמכות של בן הזוג האחד על צוואתו של השני, מבלי שיהיה לו חשש כי בן זוגו יבטל את צוואתו שלו לאחר מותו. 

האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.ייצוג בבתי משפט:

שאלה: הוגשה כנגדי תביעה ע"י בנק, עקב פיגור בתשלומי הלוואה. מה עליי לעשות ?

תשובה: עליך לפנות לעו"ד בדחיפות על מנת שיגיש בשמך כתב הגנה על מנת שלא תקבלי פסק דין בהעדר הגנה ועל מנת שלא יפתחו כנגדך הליכי הוצאה לפועל.   


שאלה: קיבלתי הודעה מלשכת רישום המקרקעין שנרשמה הערת אזהרה על נכס שבבעלותי, אשר מעולם לא מכרתי לאף אחד. מה עליי לעשות ? 

תשובה: עליך לפנות לעו"ד בדחיפות על מנת שיגיש בשמך תביעה לבית המשפט למחיקת הערת האזהרה וצו מניעה. כמו כן במקביל עליך לפנות למשטרה ולטאבו לצורך רישום הערה על הימנעות מעשיית עסקה לצורך הגנה על מכירה נוספת וביצוע פעולות נוספות בחלקה ללא ידיעתך.   


שאלה: השכן שלי כשבנה את ביתו פלש במספר מטרים אל עבר הבית שלי. מהן דרכי הפעולה העומדות בפניי ?

תשובה:  ניתן במקרים מסוג זה להגיש תביעה בגין הסגת גבול, לסילוק ידו של השכן מהנכס שבבעלותך או לחילופין פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לך.


*  האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.הוצאה לפועל:

שאלה: קיבלתי הודעה על פתיחת תיק הוצאה לפועל בגין שיק שביטלתי לספק. אני טוען שלא קיבלתי שום תמורה מהספק הזה, ולכן אין הצדקה לפרוע את השיק. מה אוכל לעשות ?

תשובה: באפשרותך לפנות לעו"ד על מנת להגיש התנגדות לביצוע שטר. לאחר שעורך הדין יגיש בשמך התנגדות במועד הרלבנטי (שים לב שלא יהיה איחור בהגשת ההתנגדות) יועבר הדיון בהתנגדות שלך לבית המשפט עד למתן החלטה סופית, אשר בסופו של דבר תועבר להוצאה לפועל. במידה ובית המשפט יקבל את טענתך ייסגר תיק ההוצאה לפועל.  


שאלה: קיבלתי הודעה על פתיחת תיק הוצאה לפועל בגין פסק דין שניתן כנגדי בסך של 50,000 ₪, אולם כבר שילמתי את החוב לזוכה. מה אני עושה במקרה זה ?

תשובה: עליך לפנות לעו"ד לצורך הגשת בקשה בטענת פרעתי ללשכת ההוצאה לפועל. רשם ההוצאה לפועל ידון בבקשה לאחר קבלת תגובת הזוכה ולאחר דיון תינתן החלטה האם החוב אכן נפרע. 


שאלה: קיבלתי שיק מלקוח, אשר חזר ע"י הבנק. מה עליי לעשות כעת ?

תשובה: עליך לשלוח מכתב התראה לחייב, ולאחר מכן להגיש בקשה לביצוע שטר בלשכת ההוצאה לפועל, אליה תצרף את השיק, את הודעת החילול מהבנק ואת מכתב ההתראה ששלחת לחייב. 

שאלה: אני זוכה בתיק הוצאה לפועל כנגד חייב, אשר במשך מספר שנים אינני מצליח לגבות ממנו את החוב. איזה פעולות את ממליצה לי לעשות כדי להגדיל את הסיכויים שלי לגבות את החוב ?

תשובה: ניתן לבקש לזמן את החייב לחקירות יכולת, לנסות לאתר נכסים של החייב, לבקש הגבלות לחייב, לחדש עיקולי צד ג' ועיקולים בבנקים, או לנסות לערוך חקירה פרטית אודות נכסיו של החייב מדיי תקופה אשר עשויה להניב תוצאות חדשות בחלוף מספר שנים. כמו כן, במידה וקיים נכס כלשהו לחייב ניתן לבקש להתמנות ככונס נכסים לצורך מכירתו. במידה וקיים לחייב תיק איחוד והחייב אינו משלם ניתן לבקש פיזור תיק איחוד. כל מקרה לגופו, אך שים לב שחוסר מעש ממושך בתיק עשוי להביא לסגירתו ולכן מומלץ כי התיק יטופל וינוהל ע"י עו"ד. 

האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.תכנון ובניה והפקעות:

שאלה: קיבלתי מכתב ממע"צ – החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ (נתיבי ישראל בע"מ כיום) כי עומדים הפקיעו לי שטח במגרש שבבעלותי לצורך הרחבת כביש. במכתב הציעו לי תשלום מסוים כנגד ההפקעה, ומסרו כי עליי לחתום על מסמכים שונים. מה מומלץ לעשות במקרה זה ?

תשובה: אני ממליצה לך לגשת מיידית לעו"ד הבקיא בתחום ההפקעות עם המכתב שקיבלת, ולא לחתום בלי עו"ד על מסמכים אשר חתימה עליהם לעיתים עשויה לגרום לך לוותר על זכויות שקיימות לך לפיצויים נוספים, ובכך יגרך לך נזק רב ללא ידיעתך ! יתכן מאוד כי הפיצוי המוצע לך אינו משקף את מלוא הנזק שנגרם לך עקב ההפקעה ועל עו"ד מנוסה ומיומן בתחום ההפקעות לברר לעומקם של דברים את נתוני ההפקעה, ולדרוש בשמך פיצויים ריאליים ומלאים. 


שאלה: קראתי בעיתון כי נכנסה לתוקף תכנית בנין עיר אשר חלה על מגרש שבבעלותי ואשר מסמנת חלק מהמגרש שלי ליעוד של כביש. לא קיבלתי שום הודעה על כך. האם אוכל לקבל פיצוי בגין זה ?

תשובה: במידה ונכנסה לתוקף תכנית הפוגעת בנכס שבבעלותך עליך למהר ולפנות לעו"ד לצורך הגשת תביעה בגין ירידת ערך שנגרמה למקרקעין שבבעלותך, במידה ואכן קיימת פגיעה במקרקעין ואת זה ניתן לברר באמצעות שמאי מקרקעין בליווי עורך הדין המטפל. אם לא תבעת פיצוי בתוך 3 שנים מהיום בו נכנסה התכנית לתוקף – אתה עשוי לאבד את זכותך לתבוע פיצוי עקב התיישנות ! 


שאלה: ברצוני לשפץ את דירת המגורים שלי, להחליף חלונות ודלתות, לשבור קיר חיצוני, לעשות טיח חיצוני ולשנות את המראה החיצוני של הבית. האם הדבר דורש היתר בניה ?

תשובה: שים לב כי כל שינוי חיצוני לפי חוק התכנון והבניה דורש היתר בניה כדין, ועל כן מומלץ להיוועץ בעו"ד לפני ביצוע הפעולה, על מנת שלא תעבור עבירה על פי חוק התכנון והבניה. 


שאלה: ביקשתי מהוועדה המקומית לתכנון ובניה היתר בניה וקיבלתי תשובה שלילית. האם הדבר הנו סוף פסוק?

תשובה: לא. ניתן להגיש ערר לועדת ערר מחוזית כנגד החלטת הועדה המקומית לתכנון ובניה במידה ושיקוליה של הועדה המקומית לפי חוות דעת משפטית שתקבל היו מוטעים.  


שאלה: מע"צ הפקיעה לאבי שטח מקרקעין לפי פקודת הדרכים, ושילמה לו פיצוי חלקי (מעל 25% מהשטח שהופקע) מבלי לשלם לו פיצוי עבור 25% משטח החלקה. האם אוכל לדרוש כיום את הפיצוי המלא עבור כל השטח שהופקע ?

תשובה: במאי 2013 התקבלה הלכת בית המשפט העליון על פיה גם בהפקעות שקדמו לתיקון מס' 3 לפקודת הקרקעות, מכוח פקודת הדרכים אשר בוטלה, ניתן כיום לדרוש פיצוי מלא עבור השטח שהופקע (מהמטר הראשון), במידה והשטח שנותר בידי אביך לא הושבח עקב ההפקעה. יש לבדוק האם חתמתם על מסמכים שונים למע"צ כשקיבלתם את הפיצוי בעבר (כגון כתבי ויתור שונים), והאם אין התיישנות לתביעתכם. 

האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.ייצוג עובדים ומעבידים:

שאלה: עבדתי בחברה 11 חודשים ושבוע ופוטרתי. האם גם אם לא חלפה שנה אוכל לדרוש פיצויי פיטורין ?

תשובה: במידה והפיטורין נועדו כדי למנוע ממך את הזכויות המגיעות לך בחלוף שנה ניתן במקרים מסוימים על פי הלכת בתי המשפט לתבוע את הפיצויים גם במקרה שלך. יש לבחון את הנסיבות של המקרה הספציפי.


שאלה: המעסיק שלי לא הפריש מהכנסותיי לקרן פנסיה. האם יש לי עילת תביעה כנגדו ?

תשובה: כאשר המעסיק אינו מפריש את הפנסיה כנדרש, קיימת לעובד עילת תביעה כנגדו. במקרים אלה העובד יכול להגיש את התביעה כנגד המעסיק וכנגד המבטחת (פוליסת הביטוח או קרן הפנסיה). התביעה כנגד המבטח נובעת מכך שהזכויות הפנסיוניות של העובד מבוטחות למשך תקופה מסוימת גם כאשר המעביד לא העביר את ההפרשות המוטלות עליו.

אי תשלום לפנסיה על ידי המעביד עלול לגרום לעובד גם לאובדן זכויות פנסיוניות, והעובד רשאי להגיש תביעה נגד המעביד, הן בעבור הכספים שלא הופרשו, והן בגין הסכום המהוון (הריביות המשוערות אשר אבדו בגין אי העברתם של הכספים לחיסכון הפנסיוני.

בתאריך ה- 19.6.2012 נכנס לתוקפו החוק לאכיפת דיני עבודה וכן התפרסמו תקנות חדשות.
לפי תקנות אלו ניתן להטיל קנסות כבדים על מעסיקים שלא מקיימים את דיני העבודה, ביניהם- תשלום שעות נוספות, מתן ימי חופשה וכמובן, הפרשות לקרן פנסיה.


שאלה: יצאתי לחופשת לידה, וכעבור 4 חודשים חזרתי למקום עבודתי. היום אני כ-8 חודשים לאחר הלידה וברצוני לעזוב את מקום העבודה על מנת לטפל בילדי, האם אוכל לעשות זאת ובאילו תנאים ?

תשובה:  במצב שבו עובדת התפטרה מעבודתה במהלך 9 חודשים מיום שילדה כדי לטפל בילדה יראו את התפטרותה כפיטורים לעניין חוק פיצויי פיטורים, ואולם אך ורק אם מטרת הפיטורין הנה לטפל בילד. במידה והתפטרת לאחר לידה, חשוב לציין במכתב ההתפטרות את סיבת הפיטורים ולהודיע למעביד כי את נאלצת לעזוב את העבודה בכדי לטפל בילדך. עם זאת, גם עזיבת מקום עבודה לטובת מקום עבודה חדש עשויה להיות מזכה בפיצויי פיטורין במידה ויוכח כי תנאי העבודה במקום העבודה החדש היו נוחים יותר. 


שאלה: מקום עבודתי הכריז על חופה מרוכזת לכל העובדים, אולם אין לי ימי חופשה נוספים לנצל, ואני עשוי להיכנס ליתרת ימי חופשה שלילית ? מה הדין במקרה כזה ?

תשובה: במידה ומדובר בחופשה "כפויה" ע"י המעסיק ואין לך ימי חופשה צבורים לזכותך אסור למעסיק לרשום לך יתרת ימי חופשה שלילית ללא הסכמתך, ועל המעסיק לשלם לך עבור הימים בהם הוציא אותך לחופשה זו. 
האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.


ייצוג חברות בע"מ:

שאלה:  אני בעל עסק ומעוניין לפתוח חברה בע"מ. כיצד אני עושה זאת ?

תשובה: מומלץ להיוועץ בעו"ד הבקיא בתחום, ואשר יגיש בשמך בקשה מסודרת לפתיחת חברה ברשם החברות. לצורך פתיחת חברה יהיה על עורך הדין שלך לנסח תקנון לחברה מאומת ע"י עו"ד, הצהרת דירקטורים ראשונים, הצהרת בעלי מניות בפני עו"ד. כמו כן על  עורך הדין לוודא כי הפרטים הרשומים בבקשה שהוגשה תקינים בהתאם להנחיות רשם החברות, שאחרת – הבקשה עלולה להידחות על הסף. שאלה: פתחתי לאחרונה חברה בע"מ. אילו דיווחים עליי להגיש לרשם החברות ?

תשובה: על חברה פרטית לערוך ולהגיש לרשם החברות, אחת לשנה, דין וחשבון שנתי, בתוך ארבעה עשר ימים לאחר האסיפה השנתית. חברה פרטית שאינה מקימת אסיפה שנתית, תגיש את הדין וחשבון השנתי, אחת לשנה, לא יאוחר מארבעה עשר ימים לאחר משלוח הדוחות הכספיים לבעלי המניות, ולגבי חברה לא פעילה שאינה עורכת דוחות כספיים - אחת לשנה. לתשומת לבך, התקנות מחייבות תצהיר של דירקטור על נכונות פרטי הדוח, ואימות חתימתו  ע"י עו"ד/רו"ח בנוסח המופיע בדוח.שאלה: מהו פירוק וחיסול מרצון של חברה בע"מ ?

תשובה: פירוק מרצון הינו הליך שבסיומו החברה מסיימת את פעילותה ומוכרזת כמחוסלת ומאותו רגע והלאה, חדלה מלהתקיים כישות משפטית.שאלה: מהו הליך פירוק מרצון במסלול המקוצר ברשם החברות ?

תשובה: חברות יחיד בלבד (בהן בעל מניות יחיד המכהן גם כדירקטור היחיד בחברה) יכולות לבקש פירוק מרצון במסלול המקוצר ברשם החברות. ההליך מיועד לחברות שבבעלותן מעט נכסים או התחייבויות, ושבאפשרותן לבצע מימוש נכסיהם תוך 4-6 חודשים.

האמור לעיל נאמר ללא בחינת נסיבות ספציפיות ועובדותיו, ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו לביצוע פעולות משפטיות.

טואול - בניית אתרים