היכן כדאי היום בשנת 2018 לפתוח תיק - בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ? מאת עו"ד נחל אוזלבו.

זוהי השאלה הראשונה ששואל כל לקוח בפגישת יעוץ ראשונה עם עורך דין. "שאלת השאלות", השאלה אשר עשויה להכריע את עתידו וגורלו של התיק, ולעיתים לא ניתן באמת לבחור בערכאה הרצויה שכן בן הזוג כבר הקדים את הלקוח ופתח הליך משפטי לפניו.
לכן חשוב מאוד לפני שמתחילים הליל משפטי בענייני משפחה "להכין שיעורי בית" מבעוד מועד, להתייעץ, להבין את התהליך ולקבל הסבר משפטי וייעוץ מקיף לפני ביצוע כל פעולה, על מנת שלא יגרמו נזקים בלתי הפיכים ואף מיותרים שניתן היה למנוע.
לשאלה זו אין תשובה פשוטה שכן היא מאוד תלויה בנסיבותיו של כל תיק ותיק. על כן עורך דין מיומן ומנוסה בענייני משפחה יוכל ליתן חוות דעת נכונה אודות הערכאה העדיפה ללקוח בהתאם לנסיבותיו.
אין ספק כי כיום בשנת 2018 הסברות והמיתוסים הישנים לפיהם "עדיף לנשים בבית משפט" ו-"עדיף לגברים בבית הדין" כבר אינם קיימים שכן התקדמות החקיקה והפסיקה ברבות השנים והשינויים בתחום הביאו לכך שההבדלים בין שתי הערכאות של ביהמ"ש והרבנות השתנו מאוד ויש הבדלים חדשים שלא היו קיימים בעבר באופן ששינה את "היתרונות" או "החסרונות" שהיו רווחים. 
קצרה היריעה מלתאר באתר זה את מלוא ההבדלים, ואין תחליף לפגישת יעוץ יסודית ומקיפה, אולם להמחשת ההבדלים ניתן לאמוד מספר דוגמאות לעקרונות שעל פיהם ניתן יהיה לבחור את הערכאה הרצויה ללקוח:
1. בעקבות פסק הדין החדש של ביהמ"ש העליון לעניין מזונות בע"ם 919/15 אשר קבע כי במקרה של משמורת משותפת, ילדים מעל גיל 6 והכנסות דומות של שני ההורים נטל המזונות יחולק שווה בשווה בין ההורים - פסק דין גרם לחוסר וודאות שיפוטית לעניין קביעת המזונות וסכומם בעולם המשפטי והביא לכך שנשים רבות החלו לפנות דווקא  לבית הדין הרבני בתביעת מזונות קטינים, ואילו הגברים בנסיבות דומות החלו לפנות לביהמ"ש לענייני משפחה. 
2. בגידה - במצבים בהם היתה בגידה ועתידה להתנהל בין הצדדים תביעה לחלוקת רכוש, נשים רבות יפנו לביהמ"ש לענייני משפחה, ואילו הגברים לבית הדין הרבני. 
3. ילדים קטנים מתחת לגיל 6 ופערי שכר משמעותיים הין ההורים, ללא משמורת משותפת - במצבים אלה קיימת דילמה, שכן שתי הערכאות עשויות לפסוק מזונות קטינים באופן דומה, עשויים להיות הבדלי סכומים, והבדלי גישות, והכל בהתאם לנסיבות התיק. 
4. הבדלי אגרות - האגרות בביהמ"ש לענייני משפחה לעומת בתי הדין הרבניים שונות, כך למשל תביעה לחלוקת רכוש ופירוק שיתוף בביהמ"ש לענייני משפחה בשנת 2018 עומדת על 2,855 ש"ח (מעודכן ליולי 2018)
ואילו בבית הדין הרבני אותה תביעה כרוכה באגרה נמוכה משמעותית של כ-380 ש"ח בלבד.
5. הבדלים במתן צווי עיקול זמניים ועיכוב יציאה מהארץ - בביהמ"ש על מנת לעקל במעמד צד אחד נכסים של בן הזוג השני לשם מניעת הברחת רכוש יש לעמוד בתנאים לא פשוטים ולהוכיח סכנת הברחת רכוש, וכן על מנת לעכב יציאה מהארץ יש להראות ראשית ראיה או חשש סביר לעזוב את הארץ לצמיתות או לתקופה ממושכת וכן להפקיד ערבויות וביטחונות.
לעומת זאת בבית הדין התנאים מקילים יותר והדרישות מופחתות לצורך הוצאת הצווים הנ"ל.  
לסיכום, על מנת לקבל החלטה נכונה, מושכלת ומותאמת לנסיבות המקרה שלכם לעניין הערכאה הרצויה בה יתנהל תיקכם יש להיוועץ עם עו"ד בקיא ומנוסה במיטב ההלכות המשפטיות העדכניות, שכן להחלטה זו יתכנו השלכות משמעותיות על תוצאות תיקכם. 


טואול - בניית אתרים